קרפיון בלי עור

מחיר רגיל: 44 ₪
לק"ג

מחיר לאחר הנחה: 37 ₪

אתה חוסך: 7.0 ₪
קרפיון בלי עור משקל דג ממוצע 1.3 ק"ג. המחיר הוא לדג במשקל ברוטו כאשר אחרי ה ניקיון נשארים בערך 35-40 אחוז% בשר דג טחון
צורת חיתוך וניקוי:
משקל כולל:
1.3ק"ג

מקורו של הקרפיון בנהרות אסיה, מרכז ומזרח אירופה. הקרפיון נחשב לסמל של עושר. עם המצאת החקלאות הימית, החלו לבנות בריכות דגים ולעסוק ברביית והזנת דגים בשבי. מסין עבר הידע לאירופה במאה ה – 15, והקהילה היהודית הייתה הראשונה לגדל את הדג הסתגלן בבריכות בפולין במאה ה – 17. הסיבה שבגללה נתקענו בארץ ים תיכונית עם מאכל לאומי מקרפיון, היא תרבות יהדות אשכנז, שנולדה בארצות עתירי נהרות. בשר דגי מים מתוקים שונים, בהתאם לעושרו של בעל הבית, נטחן ומולא בתוך עורו של הדג. הקרפיון נחשב לדג זול במחיר עם אחוזי שומן נצוכים יחסית רק 7.5 אחוזי שומן אך אין בו אומגה 3.  

עוד מתכון לגעפילטפיש עם קרפיון.

מרכיבים:

1 קרפיון - דג קרפיון גדול (קילו וחצי לפחות רצוי שניים). את הדג מפרידים לפילטים. את הראש, העור והעצמות שומרים לציר. pic-- _1

3 בצל

3 גזר

3 ביצים

3 כף/ות קמח מצה

1 חלה - 1 פרוסת חלה עבה ללא הקרום שרויה במים וסחוטה

מלח

פלפל שחור - בשפע

1-2 כף/ות סוכר

0.25 כוס/ות סודה

ציר דגים - עשוי מכל שאריות הדג, ראש שורש סלרי, ראש שורש פטרוזיליה, 2 בצלים חתוכים לרבעים, 2 גזרים חתוכים לרבעים (כל אלה בנוסף לירקות הקציצות), מלח, פלפל, מעט סוכר ומים לכיסוי (לפחות שני ליטר). מביאים הכול לרתיחה. מבשלים 20 דקות מסננים היטב.

3 גזר - לבישול הדג

אופן ההכנה:

את כל מרכיבי הגפילטע פיש טוחנים היטב (טחינה ארוכה במיוחד) במעבד מזון. אם דליל מדי – מוסיפים קמח מצות. אם סמיך מדי – מוסיפים עוד ביצה. רצוי מאוד להכין את כל זה יום קודם ולהניח בקערה מכוסה במקרר.

למחרת, מביאים את הציר המסונן לרתיחה. מוסיפים 3 גזרים חתוכים לפרוסות.

בידיים רטובות מכינים מתערובת הגפילטע קציצות גדולות ומחליקים אותן לסיר תוך רתיחה מתמדת. הקציצות צריכות לשכב בסיר בשכבה אחת מבלי לגעת זו בזו. אם הציר לא מכסה את הקציצות – יש להוסיף מים רותחים עד לכיסוי.

ממשיכים בבישול לחצי שעה בסיר מכוסה על אש מאוד מאוד קטנה.

מניחים לקציצות להתקרר בצירן. מקובל להפריד קציצות מהציר ולקרר בנפרד. לדעתי, הכי כדאי לא לתת לקציצות להתקרר ולאכול אותן בעודן חמימות עם פרוסות הגזר שהתבשל איתן והמון חלה טרייה לטבילה בציר.