צליית דגים על גחלים

צליית דגים על גחלים

הבסיס של צליית דגים הוא פשוט מאוד. גחלים לוחשות חלש, רשת צלייה או אפילו מנגל, ודגים טריים מכל סוג שהוא. מכאן אפשר ורצוי רק להוסיף... שמן זית, לימון, שום, מלח, פלפל, יין לבן, חמאה, פטרוזיליה, נענע ועוד. כל אחד לפי טעמו האישי ולפי המוצרים הזמינים לו באותו רגע.

 

אין צורך להפוך כל רגע את הדג כי אחרת ידבק לרשת. הכי טוב 3-5 דקות על צד אחד ואח"כ צד שני.  ברגע שהדג מוכן הוא נפרד ואפשר להפוך בקלות רבה. 

אופן ההכנה: 

לוקחים דגים טריים ונקיים. אם בחרנו דגים גדולים, נחרוץ בהם שניים שלושה חריצים בעומק של לא יותר מחצי ס"מ בצורה אלכסונית על כל צד של הדג כדי שהטעמים יספגו בהם בצורה הטובה ביותר. מורחים את הדגים בכמות נדיבה מאוד של שמן זית ומניחים אותם על רשת הצלייה שנמצאת כבר על הגחלים הלוחשות שהאפירו כבר (גחלים שבערו לפחות 20 דקות) וזאת כדי שלא נשרוף את הדג.

תיבול :

בקערה מערבבים 1/4 כוס שמן זית או 1/2 חבילה חמאה, 1/2 כוס יין לבן, מיץ משני לימונים, שמונה שיני שום קצוץ, מעט פטרוזיליה או נענע, מלח ופלפל.

.במידה והשתמשנו בחמאה ולא בשמן זית צריך להניח את הסיר לכמה רגעים על הגחלים עד להמסה.

את הרוטב שמתקבל יש למרוח על צידי הדג ובתוכו תוך כדי צלייה ובשפע.

זמן צלייה:

 בדגים זמן הצלייה הוא משמעותי ביותר. מנסיוננו זמן הצלייה נע בין 2-3 דקות לכל צד כאשר מדובר בפילטיםאו  4-8 דקות כאשר מדובר בדגים שלמים במשקל 500-700 גר'

בדגים יותר גדולים יש להוסיף עוד 1-2 דקות לכל צד.

 יש להפוך את הדג רק פעם אחת וזאת רק לאחר שוידאנו שהעור נחרך והתקשה בצורה אחידה. חשוב להשתמש במרית מתכתית דקה כדי שהדג לא ידבק לרשת.